Eljött az új év, így itt a listázások ideje. Itthon ezzel egy kicsit nagyobb gondban vagyok, mint teszem azt Amerikában lennék ugyanis sok idei film még nem érkezett el a hazai mozikba amik az évvégi Oscar szezon miatt érdekeltek lehetnek az idei év legjobbjai kapcsán (gondolok itt például az Utódokra, a Young Adultra, a The Artistra, és a Shamere, de persze még van jónéhány, de engem ezek érdekelnek a legjobban).
Most valami nagyon okos évértékelőt kellene írnom, de sajnos az nem biztos, hogy sikerülni fog. Az idei évben nagyon sok filmet láttam talán az eddigi legtöbbet és nehéz elkülöníteni az egészet az idei termésével. Picit visszaemlékeztem és azt mondhatom, hogy az év a jó, de nem nagyszerű tipikus esete volt. A sok-sok filmet láttunk, sokat nevettünk, megijedtünk a mozi megunhatatlan harmadik dimenziójától és csodáltuk a halhatatlan szuperhőseinket. Mint már jó pár éve... Viszont el kellett köszönünk a múlt évtized egyik legmeghatározóbb, a moziban mindig jelenlévő 8 részes Harry Pottertől, amibe mindannyiunk szíve majd belehasad, de annyira nem kell megijedni mert még egy rész hátra van a másik kedvencünkből a Twilightból. Idén sok filmet láttunk, de nem biztos, hogy bármelyikre visszafogunk tudni emlékezni pár év múlva is. Idén egyszer sem kaptam meg a moziban az áhítatott, sokkos és nagybetűs moziélményt, amiért beleépülnék a mozisorok közé. Ennek ellenére egy kellemes évet tudhatunk a hátunk mögött.
A lista teljes mértékben a saját véleményem, ezért lehet, hogy nem ütközik teszem azt a Golden Globe és társainak a listájával, nem ez volt a cél, hanem hogy összeszedjem azokat a filmeket amik idén a legjobban megtudtak fogni és mindenkinek tiszta szívvel tudom ajánlani.
Itt van még pár film amit mindenképp meg kell említeni, de sajnos pont nem fértek bele a listámba: Midnight in Paris, The Ides of March - A hatalom árnyékában, A segítség, We Need to Talk About Kevin.
10. A bőr, amelyben élek
Almodóvar egy olyan különleges és egyedi látásmóddal rendelkezik, hogy bizonyára ő az egyetlen filmkészítő, aki ezt a könyvet a vászonra tudta vinni úgy, hogy az jó legyen. A film az Almodóvari kritériumoknak minden szempontból tökéletesen megfelel, egy nagyon farsúlyos és nehezen emészthető filmről van szó, ami teljesen elvarázsolt a nem mindennapi képi világával. Szerintem ez volt számomra az egyetlen olyan film idén amitől megkaptam a mozi-sokkot, a film ízét még hetek múlva is éreztem a számban.
9. Harry Potter és a Halál Ereklyéi 2. Rész
Az utolsó rész még pont belefért a listába. A korábbi Harry Potterek nem voltak valami erősek, de így a végére összeszedték magukat a készítők és két baromi erős filmet hoztak össze, ami szerintem még a könyv mellett is megtudja állni a helyét és ez a lehető legnagyobb szó amivel illethetem a filmet.
8. Koszorúslányok
Sokáig gondolkoztam, hogy melyik filmet rakjam-e bele a listába, ezt vagy az Örült dilis szerelmet. Végül a Koszorúslányok mellett döntöttem mert alapjaiban véve ez egy sokkal eredetibb történetnek tekinthető. A rettenetesen szórakoztató Kristen Wiig baromi jó játékának köszönhetően egy emlékezetes filmje maradt az évnek ami mellett nem lehet csak úgy elsiklani. A film bebizonyította, hogy a 'csajos filmek' egyáltalán nem csak csajoknak tud szólni és ez fontos.
7. 50/50
A rendkívüli szereplőgárdával rendelkező film (Seth Rogen, Joseph Gordon-Levitt, Anna Kendrick, Bryce Dallas Howard és Angelika Huston) talán az egyik leginspirálóbb filmje volt az évnek pedig egy rákos fiúról szól. A témát egy könnyedebb csomagolásba tálalják nekünk mégis egy nagyon okos és átgondolt filmről van szó, ami megnevetett, elszomorít és felemel.
6. Super 8
A film producere Steven Spielberg a rendező pedig J.J. Abrams. Ez a két név szerintem már garantál egy jó filmet. Nem kellett csalódnunk, a látványhoz képest mini-költségvetésből készült film (50m. dollár), a tehetséges tiniszínészek és a baromi izgalmas forgatókönyvnek köszönhetően az év legjobb misztikus filmjét kaptuk.
5. Win Win
Az átlagembert senki sem tudja jobban alakítani, mint Paul Giamatti és ezt most újra bebizonyítja . A pénzügyi gondokkal küszködő ügyvéd, otthon egy bájos feleséggel és két gyerekkel, aki éjszakánként birkózóedző. Úgy próbálja felrázni az életét, hogy befogadja a problémás Kylet, aki egyébként birkózózseni. Egy tündéri dramedy egy bájos családról kellemes humorral és sok-sok díjat érdemlő játékokkal.
4. The Future
Miranda July egy kényes téma. A filmjeit szerintem csak imádni vagy utálni lehet. Én imádom, de nagyon. 2005-ben a Te meg én és minden ismerősünkkel Miranda beleírta magát az amerikai függetlenfilmesek nagykönyvébe. A második filmje is legalább annyira zsenálisra sikeredett, mint az első, csak sajnos haza bemutatásra szinte semmi esély. A film lassú, de ütős. Nagyon realistán mutatja be a mindennapokat és azok csalódásait és céltalanságát a maga hóbortos, dilis és szentimentális módján. Egy elbűvölő jelenség July, akit semmiképp nem vesztük szem elől a jövőben sem.
3. Submarine
A Submarine szerintem az egyik legjobb coming-of-age film ami az elmúlt években készült. A rendező az elsőfilmes Richard Ayoade, aki kivételes tehetséggel mutatja be a felcseperedés zavaró, hazugságokkal teli és egyáltalán nem könnyű mivoltát egy néha nehezen kedvelhető, de zseniális fiúval, Oliver Tatettel (Craig Roberts). Igaz, a film elvileg 2010-es, de én mégis beletettem a listába mert, mint sok máshol itthon is csak idén októberben mutatták be a filmet, de legalább bemutatták amit korábban nem gondoltam volna. Tökéletes színészgárdával és egy visszafogott, de sokatmondó történettel rendelkező filmről van szó, ami egy kamaszgyerek zavart felnőtté válását követi nyomon. Igazán különleges és nagyon vicces.
2. Beginners - Kezdők
Mike Mills a független filmes rendező második nagyjátékfilmje is legalább olyan különleges, mint az első Ujj-függő volt, de nekem ez még közelebb áll a szívemhez. A film hangulata teljesen magával ragadt, minden percét imádtam, amit nagyban köszönhetünk az olyan zseniális színészeknek, mint Christopher Plummer, Ewan McGregor és a Becstelen Brigantykból megismert elbűvölő Mélanie Laurent. Ha ez nem hangzik túl hülyén, a film tökéletesen él a filmes mivoltával és alkalmazza az abban rejlő rengeteg lehetőségeket gondolok itt például a képen is látható kutyára, akinek a gondolataiba is beletekinthetünk egy-egy feliratozás alkalmával. A film nagyon sok érzelemmel foglalkozik, mégsem nyom le mindent erőszakkal a torkunkon. Ha válaszokat nem is kapunk a filmtől egy nagyon ritka és varázslatos filmről van szó, amit kár kihagyni.
1. Drive - Gázt!
A film megnézése után nagy hévvel kijelentettem, hogy ez az év legjobb filmje, így nem tehetem meg, hogy nem rakom be az első helyre, de azt hiszem még mindig nem bántam meg a kijelentésem. A rendező Nicolas Winding Refn James Sallis könyve alapján egy hihetetlen atmoszférával rendelkező, lebilincselő képi világú és egy nagyon stílusos filmet készített nem kevés erőszakkal. A filmért a Cannes-i kritikusok a rendezői nagydíjjal jutalmazták és az imdb.com Top 250-es listában is rögtön a 128. helyen landolt. A tökéletes filmzenéjével és a nagyon ügyes történetmesélésével a film egy olyan retro-indie hangulatot teremtett, amibe azonnal beleszerettem és amiért itt landolhatott az első helyemen a film.
Remélem tetszik a listám, ami még hátra van azaz év legjobb előzetesei és az idei év legjobban várt filmjei, remélhetőleg a napokban az is elkészül.